Namijenjen je za kontrolu temperature raznih grijača snage do 2KW, pogodan za inkubatore, sušače polena, dekristalizatore meda, terarije, akvarije, frižidere, zamrzivače, rashladne komore i sl. Uz uređaj dolazi sonda dužine 1 metar. Na slikama su prikazani neki od načina spajanja u zavisnosti šta Vam treba u konkretnom slučaju. Postoji mogućnost namještanja kašnjenja paljenja kada se koristi u rashladnim uređajima radi samog starta kompresora u rasponu od 1 ~ 10 minuta...
Za koju vrstu ćemo se opredijeliti zavisi od namjene za koju nam termostat treba ali većina termostata ima slične karakteristike ali nisu svi za sve namjene pa ma šta neko govorio... Ako nam treba termostat za neki hladnjak nećemo uzeti obični jer nam treba termostata koji ima mogućnost paljenja sa odgodom tzv kašnjenja paljenja jer ako bi se često uključivao kompresor došlo bi ubrzo do njegovog pregorijevanja tj otkazivanja.
Pritisnuti tipku "S" i držati 3 sekunde. Kada se na displeju pojavi F1 tada pritisnemo ponovo tipku "S" i vidimo zadanu temperaturu. Ukoliko želimo istu promijeniti držimo tipku "S" i strelicama gore-dole podesimo gornju granicu koju želimo, za inkubatore za piliće to je obično oko 38 celzijusa. Da bismo zapamtili tu vrijednost kratko pritisnemo tipku za uključenje tj isključenje "Q" u gornjem lijevom uglu. Sada ponovo pritisnemo tipku "S" i idemo na F2 i ponovnim pritiskom na "S" vidimo histerezis tj koliko je zadano termostatu da uključuje, obično se za inkubator zadaje razlika od 0,5 celzijusa. Ukoliko želimo da to promijenimo onda pritisnemo tipku "S" i strelicamam gore - dole zadamo željenu vrijednost tj recimo 0,5 celzijusa ako želimo da nam termostat uključuje na 37,5 celzijusa ako smo zadali na F1 recimo 38 stepeni. Ukoliko ovaj termostat koristimo za kontrolu hladnjaka, frižidera i sl, tj za hlađenje onda na F3 možemo podesiti vrijeme kašnjenja uključenja kompresora koje je fabrički postavljeno na 3 minute. Ako nam to ne treba onda ništa i ne diramo. Na F4 podešavamo ako želimo kalibrisati sondu, recimo stavimo je u vodu u kojoj je led da vidimo da li pokazuje "0" stepeni. Ako to nije slučaj i postoji neka razlika a želimo je da kompenzujemo tj ispravimo onda tu podešavamo šta želimo. Ako pokazuje u minusu -0,1 stepen onda tu postavimo 0,1 ali u plusu i sl.
Ovaj termostat STC 1000 dolazi sa fabrički zaključanim minimalnim histerezisom od 0.3°C iz prostog razloga zato što korisnici koji nisu baš vični podešavanjima zadaju što približniju temperaturu tj tu minimalnu razliku i onda se desi da termostat ako je zadan histerezis od 0.1 °C non-stop uključuje i isključuje grijač i tako se pregriju kontakti releja koji na kraju "zalijepe"!
Da se to ne bi desilo ovdje je proizvođač ostavio minimalnu razliku od 0.3°C a možemo je podesiti od 0.3 do maksimalno 10°C.
Ukoliko ovaj termostat STC 1000 koristimo za uključenje i isključenje kompresora u zamrzivačima, frižiderima, rashladnim vitrinama proizvođač je predvidio vrijeme kašnjenja uključenja kompresora koje mora biti minimalno 1 minutu a bolje je ostaviti 3 ili čak i 10 minuta iz razloga zato što kompresor ako se često uključuje teško starta zbog pritiska plina i mora mu se ostaviti vrijeme da taj pritisak opadne što je ovim vremenom kašnjenja u podešavanjima od 1 do 10 minuta i učinjeno.
Za one korisnike koji žele termostate koji mogu uključlivati i isključivati po čak više desetina puta u sekundi onda se preporučuje nabavka i ugradnja PID termostata sa SSR (Solid State Relejom) koji to može odraditi a pri tome struje koje prekida mogu biti do čak 100 A u zavisnosti od jačine SSR releja.
Struja koju ovaj relej tj njegovi kontakti mogu podnijeti je do maksimalno 10 A pri naponu od ~220 volti ali kraće vrijeme, dok za sigurniji rad ne preporučuje se spajati potrošače veće snage od 1,5 Kw tj sa strujom od 6A.