STC Termostati

STC termostati spadaju u grupu naprednijih termostata. Oni se mogu u dosta slučajeva podešavati pa čak i kalibrisati za bolje rezultate kontrole temperature.
Za prosječnog korisnika dovoljno je da samo podesi željenu temperaturu poslije uključenja i da ništa više ne podešava, dok zahtjevniji korisnici imaju na raspolaganju još parametara koje mogu do krajnjih granica prilagoditi svojim potrebama.
Dolaze u standardnom pvc kućištu dimenzija : 75 mm x 85 mm x 35 mm i najčešće sa relejnim kontaktima jačine do 10A. Zastupljeni su i oni koji rade na jedosmjernim naponima od 12 i 24 Volta mada su najčešće u upotrebi oni koji rade na 220 V naizmjeničnog napona, tj gradske mreže.

Termostat STC 3028 za kontrolu temperature i vlažnosti
STC 3028

Precizni elektronski termostat STC 3028 namijenjen je za kontrolu temperature i vlažnosti nekog prostora!

Elektronski termostat STC 3018.
STC 3018

Termostat STC 3018 namijenjen je za kontrolu grijanja odnosno hlađenja a posebno za kompresore kojima treba odgođeno uključenje.

Precizni termostat STC 3008 dupli - dual
STC 3008

Univerzalni termostat STC 3008 dolazi sa dva integrisana zasebna termostata u jednom kućištu. Jedan od njih može biti zaštitni...

Termostat digitalni precizni.
STC 3000

Termostat višestruke i univerzalne namjene za kontrolu grijanja ali i hlađenja sa dodatnim funkcijama...

Termostat digitalni precizni STC 1000.
STC 1000

Digitalni termostat STC 1000 je univerzalne namjene i služi za preciznu regulaciju temperature ...


Najčešće greške prilikom podešavanja digitalnih termostata

  1. Ono na šta se mora obratiti pažnja je da se prilikom ugradnje svih elektronskih termostata vodi računa da termostat ima dovoljnu cirkulaciju vazduha kada se ugradi.
  2. Najčešća greška je kada se isti postavi u neko kućište i hermetički zatvori, ovo se NE SMIJE NIKAKO RADITI SA DIGITALNIM TERMOSTATIMA jer tada najlakše dolazi do pregrijavanja komponenti i do otkazivanja rada tj. pregorijevanja termostata.
  3. Još jedna česta greška koja se dešava kod manje upućenih koji sami podešavaju termostate koji dolaze sa relejnim kontaktima je da se vrijeme uključenja i isključenja ostavi vrlo mali tzv. HISTEREZIS - HISTEREZA kod termostata te u tom slučaju od čestog broja uključivanja i isključivanja potrošača dolazi do pregrijavanja i tzv. LIJEPLJENJA KONTAKATA RELEJA.
  4. Za one koji ne znaju o čemu se radi moram malo da to uprostim, znači, ako želite podesiti temperaturu na kojoj termostat isključuje,

  1. recimo na 37,8 ℃ ne smijete sa termostatom koji ima relejne kontakte postaviti da uključuje na 37,7 ℃ jer tada se pojavljuje taj efekat pregrijavanja kontakata termostata kao da varite nešto, slično se dešava sa kontaktima i oni se zalijepe, zavare te termostat u tom slučaju iako elektronika radi i sve funkcioniše ne može da odlijepi kontakte releja jer su zavareni.
  2. U tom slučaju ono za što koristitmo termostat se može čak i zapaliti i izazvati požar.
    Da bi to spriječili potrebno je preduzeti nekoliko koraka od kojih je prvi najvažniji da do toga ne dođe tako što ćemo ostaviti veći histerezis tj vrijeme između uključivanja i isključivanja termostata tako što ćemo umjesto 0,1 ℃ ostaviti razliku od 0,3 ℃ ili još bolje 0,5 ℃ .
    Druga opcije je da koristimo Elektronski Termostat sa SSR (solid state relejom) tzv. beskontaktnim i tada možete ostaviti histerezis koliki želite pa čak i da uključuje i isključuje u jednoj sekundi i po nekoliko desetina puta.


  1. Ovi Digitalni termostati obično dolaze sa oznakom REX a ima ih dosta vrsta za različite namjene ali o njima ćemo reći nešto više u odjeljku gdje ćemo njih predstaviti.
  2. Na donjim slikama vidimo neke od predstavnika naprednih digitalnih termostata oznake STC.


  Uređivano

16 /10 /2024